Değerli FC Plus Müşterisi, 
İade ve Değişim ile ilgili aşağıdaki adımları takip ederek işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde tamamlayabilir ücretsiz değişim ve iade yapabilirsiniz.
1. İademi nasıl yapacağım?

Ürünlerinizi kullanılmamış olmak ve herhangi bir deforme edilmemiş olması koşuluyla, tüm aksesuarları ve iade formu ile birlikte eksiksiz bir şekilde 14 gün içerisinde ücretsiz olarak iade edebilirsiniz. İADE VE DEĞİŞİM İŞLEMİ MAĞAZALARIMIZDAN KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

 

2. İade süreci nasıl işlemektedir ?

Ürünlerinizi kullanılmamış olmak ve herhangi bir deforme edilmemiş olmasını kontrol ederek tüm aksesuarları ve iade formu ile birlikte eksiksiz olduğundan emin olunuz.

*Aşağıda bulunan linkten iade ve değişim formunu indirip, eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.

*İadenizin takibi ve gerçekleşmesi için www.fcplus.com den siparişinize  giderek Kolay İade seçeneği ile iade talebi oluşturabilirsiniz. Sistem üzerinde oluşturulmayan taleplerin iadeleri talep oluşturuluncaya kadar beklemede kalır. Herhangi bir sorun yaşamamak için iade talebi oluşturulmalı ve iade formunu doldurmalısınız.

- İADE / DEĞİŞİM FORMUNU İNDİR -

 *Kapıda ödemeli, eft ve havale ödemeli alışverişlerinizde formun içerisindeki IBAN no kısmını doğru bir şekilde doldurduğunuzdan emin olunuz.

*İade etmek istediğiniz ürünü "MNG kargo" firmasına paketlenmiş şekilde üzerine 123184358 müşteri numaramızı veya Fashionism Moda Tasarım Teks. Dış Tic. San. Ltd. Şti. yazarak kargo firmasına teslim ediniz.

*Kargoya teslim ettiğiniz ürünün size ulaştığı gibi doğru şekilde paketleyerek kargo firmasına teslim ediniz. Aksi takdirde paketleme nedeniyle kargoda oluşabilecek problemlerden firmamız sorumlu olmayacaktır ve talebiniz onaylanmayacaktır. 

*İadeniz bize ulaştıktan sonra öncelikle FC Plus müşteri temsilcileri tarafından işleme alınacak ve yukarıda belirtilen iade şartlarına uygun olup olmadığı incelenecektir.

*İade prosedürlerine uygun olan ürünler onaylanarak 2-7 iş günü içerisinde kredi kartı ile yapılan alışverişlerde kartınıza iade edilecektir (Bu iadenin hesabınıza yansıması banka prosedürleri gereği 7-14 günü bulabilmektedir )

*Kapıda ödemeli alışverişlerinde sizden hesap numarası talep edilecek ve 2-7 iş günü içerisinde hesabınıza iade işlemi gerçekleştirilecektir. 

*Anlaşmalı kargo (MNG KARGO) haricinde yapılan iade işlemlerinde kargo ücreti size ait olacaktır.

 

3. Ürünümü nasıl değiştirebilirim ?

Ürünlerinizi kullanılmamış olmak ve herhangi bir deforme edilmemiş olması koşuluyla, tüm aksesuarları ve iade formu ile birlikte eksiksiz bir şekilde 14 gün içerisinde ücretsiz olarak değiştirebilirsiniz.

*Paketten çıkan faturanın arka kısmındaki iade/değişim formunu eksiksiz doldurunuz.

*Değişiminiz takibi ve gerçekleşmesi için www.dufy.com.tr den siparişinize  giderek Kolay İade seçeneği ile değişim talebi oluşturabilirsiniz. Sistem üzerinde oluşturulmayan taleplerin, değişim talebi oluşturuluncaya kadar beklemede kalır. Herhangi bir sorun yaşamamak için değişim talebi oluşturulmalı ve size ulaşan iade/değişim formunu doldurmalısınız. İade/değişim formu ulaşmayan müşterilerimiz aşağıdaki linkten formu indirebilirler.

- İADE/DEĞİŞİM FORMUNU İNDİR -

*Değişim yapmak istediğiniz ürünleri iade/değişim formunun alt kısmındaki istenen ürün formuna doldurunuz.

 

*Değişim yapmak istediğiniz ürünü MNG kargo firmasına paketlenmiş şekilde üzerine 0000000 müşteri numaramızı veya Fashionism Moda Tasarım Teks. Dış Tic. San. Ltd. Şti. yazarak kargo firmasına teslim ediniz.

*Yerine almak istediğiniz ürün stoklarımızda mevcut ise değişiminiz yapılacaktır fakat talep ettiğiniz ürün stoklarımızda kalmaması durumunda müşteri temsilcilerimiz sizi arayacak ve ilgili bilgilendirmeleri yapacaklardır.

*Anlaşmalı kargo (MNG KARGO) haricinde yapılan değişim işlemlerinde kargo ücreti size ait olacaktır.

 

İade Yapılamayacak Ürünler

 

Alıcının, 14 gün içinde mağazaya iade talebinde bulunduğu halde iadesi mümkün olmayan durumlar aşağıdaki gibidir:

  • Alıcının isteğiyle kişiye özel olarak üretilen, üzerinde değişiklik veya ilave yapılarak kişiye özel hale getirilen ürünler,
  • Niteliği itibarıyla geri gönderilmeye elverişli olmayan ürünler (İç çamaşırı, mayo, kozmetik gibi hijyenik durumu hassas olan ürünleri iade edebilmenin koşulu ürünün açılmamış ve denenmemiş olmasıdır.)

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: EN